Haber

İtalya’dan “Rus donanmasına ait unsurlar Akdeniz’de olay riskini artırıyor” uyarısı

İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Enrico Credendino, Akdeniz’de sayıları artan Rus donanmasının varlığının bölgede olaylara neden olma riski taşıdığını belirtti.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Amiral Credendino, Temsilciler Meclisi Savunma Komitesi toplantısına katılarak, Akdeniz’deki durum hakkında milletvekillerine bilgi verdi.

Ukrayna’daki savaşın etkilerinin kendi güvenliklerine ve denizlere de yansıdığını belirten Credendino, “Akdeniz ve Karadeniz’de Rus filosuna bağlı unsurların sayısı etkileyici bir şekilde artmadı. Soğuk Savaş günlerinde bile görüldü.” söz konusu.

Credendino, bu durumun ülke topraklarına doğrudan bir tehdit oluşturmadığını ancak gerilimi artırdığına işaret ederek, “Rusların daha önce Baltık’ta gözlemlenen ancak Akdeniz’de alışılmadık şekilde saldırgan bir tavrı var.” dedi.

İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanı, İyon Denizi çevresinde Rus donanma unsurlarının görüldüğünü belirterek, “Olay riski var ve böyle bir olay olduğunda nereye varacağını asla bilemezsiniz.” yorumunu yaptı.

Credendino, Rusya’nın askeri varlığına rağmen NATO müttefikleri İtalya, Fransa, ABD’nin uçak gemilerinin ve İspanya’nın Akdeniz’de amfibi gemisinin bulunduğunu, Akdeniz’in bu açıdan kalabalık olduğunu kaydetti.

İtalyan Amiral, Güney Afrika açıklarında tatbikata katılan ve hipersonik füzelere sahip olduğu belirtilen Rusya gemisinin Akdeniz’e doğru yola çıktığını belirterek, “Durum karmaşık ve çalkantılı. Olay riski yüksek. yüksek.” söz konusu.

Credendino, birkaç hafta öncesine kadar Akdeniz’de bir kısmı Rusya’ya dönen 15 Rus gemisi ve 3 denizaltının bulunduğu, şu anda ise 10 civarında gemi olduğu bilgisini de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu