Ekonomi

Bakan Nabati’den otomobil sahibi olmak isteyenlere üzücü haber: ÖTV indirimi yok

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İktisat Kongresi Basın Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nebati, “ÖTV’de indirim yapılacak” söylentisine yanıt olarak değerli bir açıklama yaptı.

“SÖZ KONUSU ÖTV İNDİRİMİ DEĞİL”

Nebati yaptığı açıklamada, “Şu anda ÖTV indirimi söz konusu değil. Araçların sıkıntılı olduğu bir dönemde ÖTV indirimi olmayacak. Bu konuda bir çalışma olmayacak.”

ÖTV TABAN SINIRI ARTIRILDI

Öte yandan önceki otomobillerde yapılan güncelleme ile otomobiller için ÖTV taban limiti artırıldı. Böylece 1600 CC altı araçlar için alt limit 184 bin TL, üst limit ise 280 bin TL’ye yükseldi. Otomobil alacak birçok kişiyi ilgilendiren yeni ÖTV taban oranlarında elektrikli araçların taban limitleri değişti. Buna göre, motor gücü 50 kilovatı aşan ve motor silindir hacmi 1800 CC’yi geçmeyen araçlar için vergi matrahı alt sınırı 130 bin liradan 228 bin liraya yükseltildi. Vergi matrahının üst sınırı 170 bin liradan 350 bin liraya çıkarıldı. Öte yandan söz konusu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu